DOLAR 32,4998 0.26%
EURO 34,5802 0.23%
ALTIN 2.476,06-0,27
BITCOIN 2013557-6,59%
İstanbul
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mekke-i Mükerreme Ziyaret Yerleri ve Kutsal Mekanları

Mekke-i Mükerreme Ziyaret Yerleri ve Kutsal Mekanları

ABONE OL
Ağustos 27, 2022 19:51
Mekke-i Mükerreme Ziyaret Yerleri ve Kutsal Mekanları
0

BEĞENDİM

ABONE OL
300x250r

1. Sevr Dağı

Konum olarak Kabe’nin 4 kilometre uzağında yer alıyor Sevr Dağı, Mekke’nin güneydoğu kısmında kalmaktadır. Hz. Muhammed ile Hz Ebubekir’in Medine’ye hicret ettiklerinde, tepesindeki mağarada 3 gün kaldıkları dağdır. Hz. Muhammed ile Hz Ebubekir buradaki mağarada kaldıklarında Allah tarafından gönderilen bir örümcek mağara girişine ağ örer. Yine Allah tarafından gönderilen bir güvercin buraya yuva yapar. Böylelikle müşrikler bölgeye geldiklerinde, mağarada kimsenin olamayacağına kanaat getirerek farklı yerlere giderler. Bu açıdan Sevr Dağı, Mekke’de görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

2. Mina

Mekke’ye 5 kilometre uzaklıkta yer alan ve Arafat’a giden yol üzerinde bulunan Mina, Müzdelife ve Mekke arasında harem sınırları dahilindeki bölgeye verilen addır. Büyük, orta ve küçük şeytanlar burada bulunur. Terviye günü burada öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarını kılarak burada sabahlamak, arefe günü sabah namazının ardından Arafat’a gitmek sünnettir.

3. Nur Dağı (Hira Dağı)

Nur Dağı olarak da bilinen Hira Dağı, İslamiyet açısından büyük öneme sahip kutsal mekanlar arasında yer almaktadır. Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Hz. Muhammed’e ilk vahiy burada inmiştir. Hz. Muhammed’in Allah ile baş başa kalıp ibadet ettiği yer olarak bilinir.

4. Arafat Dağı

Mekke’ye yaklaşık olarak 25 kilometre mesafede bulunan Arafat Dağı, şehrin güneydoğu kısmında yer almaktadır. 450 küsür metre uzunluğa sahip olan bu dağ, Hz. Muhammed’in vefatından evvel Müslümanlara ‘’Veda Hutbesi’’adlı konuşmayı yaptığı yerdir. Hacca gidenler her sene Arefe gününde Arafat Dağı’na da gitmektedirler.

5. Jamaraat Köprü

Mekke ile Mina’yı birbirine bağlayan Jamaraat Köprüsü, 1963 yılında inşa edilmiştir. 2007 yılında inşa edilen bu köprünün uzunluğu 950 metredir. Her sene Müslümanlar’ın şeytan taşlamak amacıyla gittiği yönde yaya köprüsü olarak kullanılmakta ve şeytan taşlama işlemini kolaylaştırmaktadır.

6. Cennet-ül Ma’la

Cennet-ül Ma’la, Mescid-i Haram’a ve Mekke şehir merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Eski bir kabristanlık olan Cennet-ül Ma’la, Mekke’de vefat eden yerli ve yabancı hacıların gömüldüğü yerdir. Dolayısıyla Türkiye’den Mekke’ye giden ve orada vefat eden hacı adaylarının da mezarları Cennet-ül Ma’la’dır.

7. Müzdelife

Arafat ile Mina arasında yer alan bölgeye verilen addır. Ayettede geçen Müzdelife, hacıların Arafat’tan dönerken uğrayıp vakfe yaptıkları yerdir. Toplamda 963 hektarlık bir alan üzerinde olan Müzdelife, peygamber efendimizin veda haccında, Arafat vakfesinin ardından yatsı vaktinde akşamla yatsı namazını birleştirerek kıldırdığı yerdir.

8. Cennet’ül Mualla

İslamiyet’ten önce de Mekke mezarlığı olarak kullanılan bu yer, konum olarak Cin Mescidi’ne oldukça yakındır. Mekke’de görülmesi gereken yerler arasında bulunan Cennet’ül Mualla, şimdiki adını Hz. Muhammed’in ‘Ne güzel bir kabristandır’ demesinin ardından almıştır. İslam tarihinin birçok önemli isminin yattığı bu kabristanda, Hz. Muhammed’in dedesi Abdülmuttalip, amcası Ebu Talip zevceleri Hz.Hatice validemiz oğulları Kasım, Abdullah ve Abdullah b.Zübeyr de yatmaktadır.

9. Akabe

Mina’dan Mekke yönüne doğru gidildiğinde 300 m uzaklıkta yer alan Akabe, Mekke’de gezilmesi gereken yerler arasındadır. İslam tarihi için önem arz eden 1. Akabe Biatı ile 2. Akabe Biatı’nın gerçekleştiği noktadır. Peygamber efendimizin Medine’ye hicret etmesinden 2 yıl evvel, 12 kişilik bir grubun İslam’a davete biat ederek Müslüman oldukları yerdir.

10. Cin Mescidi

Cin Mescidi, cinlerin Hz. Muhammed’den Kur’an dinledikleri noktada inşa edilmiş bir mescittir. Mualla Mezarlığı’na oldukça yakın bir noktada bulunan Cin Mescidi, Mekke’de gezilecek görülecek yerler arasında bulunmaktadır. Hz. Muhammed’in cinlere burada Kur’an okumasının ardından bölgenin adı ‘mevzlu’l-hat olarak geçmeye başlar. Caminin inşa edilmesinin ardından ise Mescid-i Cin olarak anılmaya başlar.

11. Hz. Muhammed’in Doğduğu Ev

Hz. Muhammed, Mekke’nin doğu kısmında yer alan Beni Haşim Mahallesi’ndeki bir evde doğmuştu. Peygamber efendimizin dünyaya geldiği evin olduğu yerde, daha sonradan bir yapı inşa edilmiş ve halk kütüphanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu evin içerisinde Hz. Amine Hatun’un Peygamber efendimizi salladığı ağaç beşik de bulunmaktadır.

12. Mescid-i Nemire

Mescid-i Nemire, Hz. Muhammed’in Arafat’ta öğle ve ikindi namazlarını cemederek kıldırdığı camidir. Hz. Muhammed, burada 120.000 küsür sahabesine namaz kıldırmıştır. Ardından aynı yere bir mescit yapılmış ve bu mescit, ‘’Mescid-i Nemire’’ olarak adlandırılmaya başlamıştır.

13. Mescid-i Cü’rane

Hz. Muhammed, Huneyn gazvesinde Taif ve civarındaki müşriklerden oluşan büyük bir orduyu bozguna uğrattıktan sonra, Cü’rane adlı yerde 10 gün kadar kalmıştır. Ganimetlerin bölüşülmesinin ardından şükür niyetine umre yapmak için burada ihrama girmiştir. Tam bu noktada bugün muhteşem bir cami bulunmaktadır.

14. Hudeybiye

Mekke’de gezilecek yerler arasında bulunan Hudeybiye, Mekke’nin batı kısmında yer alan bir vadidir. İslamiyet tarihinde Hudeybiye Musalahası olarak bilinen anlaşmanın yapıldığı noktadır. Bi’at-ür-Rıdvan’ın yapıldığı yer olarak da bilindiğinden, Mekke’deki kutsal mekanlar arasında yer almaktadır.

15. Ten’im Mescidi

Harem-i Şerife yayan olarak 1 saatlik mesafede bulunan Ten’im Mescidi, harem hududu olarak bilinen Tenim’dedir. Hz. Aişe veda haccında Peygamber efendimizle birlikte haccetmişti. Ancak özrü nedeniyle umre yapamamıştı. Medine’ye dönecekleri zaman Peygamber efendimize, umre yapamadığından dolayı üzüntüsünü bildirmiştir. Bunun üzerinde Hz. Muhammed, Hz. Aişe’yi kardeşi Abdurrahman (r.a) hazretleri ile beraber umre yapmak için Ten’ime gönderdi. Hz. Aişe burada ihrama girmiş ve iki rekat ihram namazı kılmıştır.

16. Cemerat

Mekke-i Mükerreme’de gezilecek yerler listemizde son olarak Cebel-i Ebu Kubeys’i ele alacağız. Kabe’nin 100 metre kadar doğusunda yer alan Cebel-i Ebu Kubeys, 420 metre yüksekliğe sahip bir dağdır. İslamiyet öncesinde de yerel halkın kutsal yerlerinden olan Cebel-i Ebu Kubeys’te Mekke’nin abid ve zahidleri buraya çıkarak itikafa çekilirdi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

300x250r
300x250r


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.