DOLAR 31,6015 0.09%
EURO 34,3435 0.05%
ALTIN 2.157,220,40
BITCOIN 20924141,56%
İstanbul
12°

KAPALI

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sultangazi’de “Değişen Dünyada Aile” paneli düzenlendi

Sultangazi’de “Değişen Dünyada Aile” paneli düzenlendi

ABONE OL
Aralık 2, 2022 11:02
Sultangazi’de “Değişen Dünyada Aile” paneli düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
300x250r

Sultangazi İlçe Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu (ADRB) ve Sultangazi Necip Fazıl Kısakürek İmam Hatip Ortaokulu iş birliğinde, okul velilerine yönelik “Değişen Dünyada Aile” konulu panel düzenlendi.

Panele konuşmacı olarak Sultangazi Müftülüğü İlçe Vaizi Pakize Yetimova ve Sultangazi İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli Psikolog Esra Şimşek ile İstanbul Müftülüğü ADRB Vaizi Sümeyra Güneşer konuşmacı olarak katıldı.

“Ailede eğitim, okulda öğretim olur”

Vaiz Yetimova; “Ailede Din Eğitimi” konulu sunumunda “Öğretim bilgi aktarımıdır. Eğitim ise temeli sevgiye dayanan bir süreçtir. Ailede eğitim, okulda ise öğretim olur. İnanç ve değerlerin oluştuğu yer ailedir. Hz. Peygamberin tavsiyeleri daha çok ashabına yönelik olmuştur, çünkü ev halkına evde yaşayarak hal diliyle aktarımda bulunmuştur. Gençlere karşı anlayışla yaklaşmalı, tatlı dilli olmalıyız. Güzel söz Allah tarafından Hz. Musa ve kardeşi Hz. Harun’a firavunla konuşmaya giderken bile tavsiye edilmiştir. Çocuklarımız, firavundan daha mı kötüdür ki onları anlamaya çalışmadan, sert üslupla konuşuyoruz!” şeklinde konuştu.

SULTANGAZİ-22

“Güzellik, günümüzde bir kalıba indirgenerek zorlamaya dönüştü”

Panelde konuşan Psikolog Şimşek ise; “Günümüzde Kadınlardan Beklentiler Bağlamında Güzellik Algısının İnsan Psikolojisine Etkileri” konulu konuşmasında “Güzellik görecelidir ve insandan insana değişir. Ama günümüzde belli bir kalıba indirgenerek bir zorlamaya dönüştü. Zihnimizde ‘ben’ imajı başkalarının gözünde kendimizi nasıl gördüğümüzle oluşur. Çocuğun zihnindeki ‘ben’ imajı da ebeveynlerin ona bakışı ve yaklaşımıyla oluşur. Çocuğun duygu ve düşüncelerini olduğu gibi kabul edip, sen değerlisin imajını oluşturmalıyız. Kendini sevip değerli görmeyen kişi, kabul görmek ve beğenilmek adına estetik müdahalelere başvuruyor.” dedi.

“Anne evin duygusunu üfler”

Vaiz Güneşer de “Kimlik ve Kişilik Oluşumunda Ailenin Rolü” konulu sunumunda “Aile bir sistemdir. Ailede bir günah keçisi olmaz. Birinin sorunu hepimizin sorunu anlayışı olmalıdır. Kim sorusunun cevabı bizim kimliğimizi oluşturur. Ben kimim? Nereye aitim? Çevrem beni nasıl görüyor? Bu soruların cevapları kişiyi ötekilerden ayırt eder. Kişilik belirli evrelerden geçerek şekillenir. Kişilik gelişiminde hem anne hem baba önemli rollere sahiptir. Ev içinde sınırları çizen baba iken, daha çok bu sınırları uygulayarak ev yaşantısını idame ettiren annedir. Anne evin duygusunu üfler.” ifadelerini kullnadı.

Panel soru cevap bölümü ve konuşmacılara hediye takdimi ile sona erdi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

300x250r
300x250r


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.