DOLAR 31,1116 0.22%
EURO 33,7529 0.35%
ALTIN 2.036,220,19
BITCOIN 15966130,23%
İstanbul
12°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

DİTİB’de kurban bayramı coşkuyla eda edildi

ABONE OL
Temmuz 9, 2022 06:50
0

BEĞENDİM

ABONE OL
300x250r

Köln DİTİB Merkez Camii’nde bayram vaazını veren DİTİB Köln Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, “Anne babamızdan başlayarak aile büyüklerimizi, kardeşlerimizi, komşu ve akrabamızı ziyaret edelim. Yoksullara, yaşlılara, kimsesizlere, boynu büküklere, hasta ve engelli kardeşlerimize bayram sevinci yaşatalım. Hastaların hatırını soralım, yetimlerin yüreğine dokunalım, yaşlıların duasını alalım. Kardeşliğimize, bayram sevincimize engel olan dargınlıkları, küskünlükleri, çekişmeleri, her türlü olumsuzluğu ortadan kaldıralım. Yüzümüzde beliren tebessümle, kalbimize doğan sıcaklıkla çocuklarımıza bayram neşesini tattıralım“ dedi.

Bu bayram ve her zaman insanlığa iyilik taşımaya devam edeceğiz

“Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” sloganıyla mazlumların kapısının çalınacağı ve kardeşlik köprülerinin kurulacağı kurban bağışlarını, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya devam ettiklerini söyleyen Kuzey konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye Diyanet Vakfı ile dünyanın 7 kıtasında iyilik hareketine ortak olduk, gönüller köprüsü kurduk, kurbanlarımızı kardeşlerimizle paylaştık. Bayramlar dua vakitleridir. Vekaletle Müslümanların emaneti olarak alınan kurbanları fakirlere, yetimlere, mazlumlara, mağdurlara, aç ve yoksullara ulaştırıp, oradaki o coğrafyadaki kardeşlerimizle paylaştık ve dualarını aldık. Biz, insanlığa umut, iyilik, hayat götürmeyi hedefleyen bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bu bayram ve her zaman insanlığa iyilik taşımaya devam edeceğiz. Dünyanın neresinde olursa olsun derdi ve sıkıntısı olan kardeşlerimiz için el açıp Rabb’imize yalvaralım. İslam beldelerinin güven ve huzur içinde kutlayacağı bayramlar için niyazda bulunalım“

Bayramlar kardeşlik, sevgi, barış ve paylaşma günleridir

Tekbirlerle bayram hutbesini okumak için minbere çıkan Köln Merkez Camii Din Görevlisi Gökhan Uygun, Bayramlar, kardeşliğin, paylaşmanın, birbirimizi karşılıksız sevmenin ve barışın sözde kalmayıp somutlaştığı özel ve güzel günler olduğunu söyledi.

“Bayramlar hatırlamaktır.” diyen Uygun, hutbeye şöyle devam etti:

Bayramlar, büyük-küçük, zengin-fakir, kadın-erkek herkesin birlikte sevindiği, mutluluklarını paylaştığı için değerlidir. Çünkü bayramları diğer günlerden farklı kılan, bu yüce erdemlerin yaşanması, bütün ümmetin aynı heyecan ve manayı hissetmesidir. Bugün bayram.. Geliniz, bayramları bayram gibi yaşayalım, yaşatalım. Bunun için önce ailemizle muhabbet bağı kuralım. Eşimiz ve çocuklarımızla bayramlaşalım. Anne-babamız mutlaka bizi bekler, onları bekletmeyelim. Gözleri yolda, kulağı telefon sesinde mahzun bekletilen bir anne-babanın vebalini kim taşıyabilir ki! Yakınlarımız, komşularımız ve bütün müslümanlardan oluşan bir mutluluk halesi olsun bayramımız. Ve hiç kimse bu çemberin dışında kalmasın.

Dünyanın 150 ülkesine gönderdiğiniz kurbanlar siz hamiyetperver ve hayırsever cemaatimizin cömertliğini, şefkatini ortaya koyan nice kahramanlık hikâyeleri çıkardığı gibi, dünyanın acılarıyla başbaşa bırakılmış kimsesiz ve çaresiz mazlumlarına yaşama ümidi aşılamakta ve gelecek umudu vadetmektedir. Rabbim cümle ibadetlerimizi ve kurbanlarımızı kabul ve daim eylesin. Bu vesileyle, kurbanlarımızın makbul, hacca giden kardeşlerimizin haccının mebrur, bayramlarımızın esenlik olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.“

Hutbe sonrası teşrik tekbirlerinin getirildiği bayram namazının ardından eller semaya açılarak dünyanın çeşitli bölgelerinde sıkıntı yaşayan, gözyaşı döken ve Kurban Bayramı coşkusunu yaşayamayan İslam alemi ve insanlık için dua edildi.

Bayram namazının ardından DİTİB Köln Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Saral, Merkez Camii din görevlileri Adem Kemaneci ve Gökhan Uygun camiyi dolduran cemaatle bayramlaştı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

300x250r
300x250r


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.