DOLAR 32,4730 0.18%
EURO 34,5597 0.17%
ALTIN 2.474,67-0,33
BITCOIN 2054427-5,06%
İstanbul
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Başkan Erbaş: Kadına yönelik şiddet, İslam’a göre suç ve günahtır

Başkan Erbaş: Kadına yönelik şiddet, İslam’a göre suç ve günahtır

ABONE OL
Kasım 25, 2022 07:23
Başkan Erbaş: Kadına yönelik şiddet, İslam’a göre suç ve günahtır
0

BEĞENDİM

ABONE OL
300x250r

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

İslam’ın insana verdiği değerin önemini vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, mesajında şunları kaydetti:

“Rahmeti kainatı kuşatan Rabbimiz, insanı varlıklar içinde en şerefli konumda yaratmıştır. İnsanın bu saygınlığı, kadın ve erkek, genç ve yaşlı, çocuk ve yetişkin fark etmeksizin her insan için merhamet, saygı ve adalet gibi değerlerle korunur.

İslam, her insanın can, mal, onur, inanç ve akıl dokunulmazlığını, temel hak ve özgürlüklerin başında görür. Kadına yönelik şiddet, bu dokunulmazlıkları ihlal ettiği ve kadının yaratılıştan getirdiği hakları çiğnediği için İslam’a göre suç ve günahtır.”

-Kadına karşı şiddetin İslam’da kendisine referans bulması imkansızdır

Hz. Peygamberin “Sizin en hayırlınız, kadınlarına karşı en güzel davrananlarınızdır!” şeklindeki hadis-i şerifine işaret eden Başkan Erbaş, “Kadın ve erkek arasındaki hukuki ve ahlaki ilişkinin merkezine nezaket, hakkaniyet, saygı ve sevgi gibi anlamları bütünüyle kuşatan ‘güzel davranışı’ yerleştirmesiyle dikkat çekicidir. Kız çocukları ve kadınlar hakkında cahiliye zihniyetinin ürettiği olumsuz algı ve tutumları bütünüyle reddeden Peygamber Efendimiz, kadına yönelik şiddet ve hak ihlali içeren inanış ve davranışları İslam’ın rahmet yüklü mesajlarıyla ıslah etmiştir. Dolayısıyla kadına karşı şiddetin, merhametsiz, vefasız, haksız ve adaletsiz bir tutumun, İslam Peygamberinden ve onun yaşantısını şekillendiren Kur’an-ı Kerim’den kendisine referans bulması imkansızdır.” dedi.

– Günümüzde kadınların yaşadıkları sorunlar üzerinde düşünmeliyiz

Günümüzde insanlık ailesi olarak kadınların bireysel ve toplumsal anlamda yaşadıkları sorunlar üzerinde düşünülmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Erbaş, “Her çeşidiyle şiddete giden yolları kapatmamız, kadınların güven ve huzur içinde yaşadığı ortamlar oluşturmamız gerekmektedir. Eğitim alma, bilgi ve yetilerini toplumun gelişimi için kullanma, erdemli nesiller yetiştirme ve Allah karşısında sorumlu bir insan olarak iyiliğin yeryüzünde yayılması adına gayret sarf etme yolunda kadınlarımıza destek olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, mesajını şu temenni ile tamamladı:

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü vesilesiyle yapılacak etkinliklerin ve farkındalık çalışmalarının kötülüğün bir parçası olan şiddetin önlenmesine ve iyiliğin dünyamıza egemen olmasına katkı sunmasını temenni ediyorum.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

300x250r
300x250r


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.