Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Toprak analizi yaptırana “umre” hediyesi

26 Ocak 2016 Salı, 09:50
Rate this post

Konya’nın Altınekin ilçesinde, ziraat odası başkanlığınca çiftçilerin bilinçli tarım yapmalarını teşvik etmek amacıyla başlatılan kampanya ile toprak analizi yaptıran 6 kişi kurayla umreye gönderildi.

Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarımda ileri teknolojinin kullanılması amacıyla üreticilere yönelik faaliyetler yürüttüklerini söyledi.

Odaya kayıtlı 10 bin üye bulunduğunu belirten Kağnıcıoğlu, ilçede 720 bin dekar tarım arazisinde zirai faaliyetin sürdürüldüğünü aktardı. Kağnıcıoğlu, Altınekin topraklarının Konya Ovası’nın en verimli arazileri arasında yer aldığını işaret ederek, ilçede son teknoloji tarım aletlerinin kullanıldığını ifade etti.

Hububat başta olmak üzere şeker pancarı, ayçiçeği, mısır ve baklagillerin üretiminin yapıldığını anlatan Kağnıcıoğlu, halkın önemli bölümünün tarımdan geçimini sağladığı ilçenin göç vermediğini söyledi.

Kağnıcıoğlu, oda olarak çiftçilere danışmanlık hizmeti verdiklerini dile getirerek, “Odamızın amacı, üreticinin yanında olmak, üyelerinin sorunlarını çözmek. Göreve geldiğimiz günden beri Altınekin’de hububat eleme tesisi, yumurta üretim merkezi ve çiftçilerin kullanımında olan birçok önemli hizmeti faaliyete geçirdik” diye konuştu.

Çiftçilerin toprak analizi yaptırmasının faydalarına dikkati çeken Kağnıcıoğlu, şöyle konuştu:

“Toprağına bakan, tahlil sonuçlarına göre işleyen çiftçilerimizi kutsal topraklara gönderiyoruz. Göndermeye de devam edeceğiz. Bu yıl 6 çiftçimizi kutsal topraklara gönderdik. Önümüzdeki yıl sayıyı daha da arttıracağız. Umrekampanyasını çiftçilerimizi toprak tahlili yaptırmaya teşvik etmek için düzenledik. Modern tarımın yapılabilmesi için çiftçinin toprağını tanıması önemli. Toprağın hangi mineralleri barındırdığı, ne tür gübreleme yapılacağı bilgisini de laboratuvarda yapılan testlerle öğrenebiliyoruz. Çiftçimiz tahlil sonuçlarına göre ürün eksin, ona göre gübreleme yapsın istiyoruz. Ayrıca bu kampanya ile devletin toprak analizi yaptırana dekar başına verdiği 2,5 lira desteği de anlatıyoruz.”

Umre çekilişine toprak analizi yaptıran bin 440 kişinin katıldığını belirten Kağnıcıoğlu, “Gelecek yıl daha çok sayıda kişiyi göndereceğiz. Kurada çıkanlar, maddi durumu iyi olmadığı için gitme imkanı bulamayan çiftçilerimizdi. Çok sevindiler, mutlu oldular” dedi.

– “Anlatılmaz anlar yaşadım”

Kampanya sayesinde umreye gitme imkanı bulan 46 yaşındaki Bünyamin Kaplan ise ilçeye bağlı Akıncılar Mahallesinde ziraat yaptığını belirterek, “Çekiliş günü içime doğdu. İlçeye gitmek için bir arkadaşımı aradım. ‘Bugün kura çekilecek ziraat odasına gidelim’ dedim. Gitmeye imkanım olmadı. Sonra, ‘Umre sana çıktı dediler’. Çok mutlu oldum. Toprak analizi yaptırarak umreye gittim. Mübarek topraklarda anlatılmaz anlar yaşadım” sözlerine yer verdi.

Hac ve Umre Organizasyonları Haber ve Bilgi Platformu Reklam ve İletişim: iletisim@hacveumre.org