Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İŞİTME ENGELLİLERE İŞARET DİLİ İLE HAC VE UMRE PROVASI YAPTIRILDI

26 Ocak 2016 Salı, 09:19
Rate this post

İslamı Anlatan Eller Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte işitme engelli vatandaşlara hac ve Umre provası yapıldı. Amaçlarının işitme engelli vatandaşların hacca gittiklerinde güçlük çekmemeleri olduğunu belirten İslamı Anlatan Eller Dernek Başkanı Necibullah Kocabıyık, “Oraya gittiğimizde de inşallah o sıkıntıları çekmeden rahat bir şekilde tavaflarını yapıp hep birlikte Türkiye’ye geri döneceğiz” dedi.
Kayseri Kocasinan’da Gevher Nesibe Camii’nde 10 imam ve 1 işaret dili eğitmeni tarafından düzenlenen eğitimde işitme engelli vatandaşlara ihram giydirildi ve hac provası yaptırıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kur’an öğrenen işitme engelli 139 kişiyi hacca gönderdiğini ifade eden Kocabıyık “İşitme engelli kardeşlerimiz hacca gidecek bu Türkiye’de bir ilk olacak. Kayseri’den 63 işitme engelli olmak üzere 83 kişi gidiyoruz. Değişik illerden de 34 işitme engelli, 2 yürüme engelli, 2 ortopedik engelli olmak üzere toplam 139 kişi umreye gidiyoruz. Bu bizim İçişleri Bakanlığı’na bağlı İslamı Anlatan Eller Derneğimizin bir çalışmasıydı. Ankaragezisinde Diyanet İşleri Başkanı’nın Kur’an-ı Kerim öğrenmek isteyen bu kardeşlerimize Kur’an-ı Kerim öğrenmelerinden dolayı hac hediye etmeleri üzerine böyle bir organizasyon çıktı” açıklamasında bulundu.
Kocabıyık amaçlarının işitme engelli vatandaşların rahat bir hac ibadeti yerine getirmelerini sağlamak olduğunu söyleyerek “Bunlar normal hacılardan biraz farklı olduğu için Maşide Şişman hocamız işaret diliyle anlatıyor. Bizde burada uygulamalı olarak yaptırıyoruz ki orada daha fazla zorluk çekmesinler. Eğer biz bunları sözlü anlatsaydık ve uygulama yapmasaydık hiçbir faydası olmazdı. Özellikle bunun için kardeşlerimize ihramı giydirdik ve bir tavafı örnek olarak yaptık. Şimdi de kendileri pratik olarak burada yapacaklar. Oraya gittiğimizde de inşallah o sıkıntıları çekmeden rahat bir şekilde tavaflarını yapıp hep birlikte Türkiye’ye geri döneceğiz” şeklinde konuştu.
Maşide Şişman’ın tercümanlık yaptığı provada, işitme engelliler ilk olarak ihramın nasıl giyileceği konusunda bilgi aldı ve ihram giydi. 63 işitme engelli, ihramı giydikten sonra Kabe maketi etrafında tavaf etmeyi öğrendi. İşaret dili ile verilen bilgiler doğrultusunda işitme engelliler Safa ve Merve arasında nasıl say yapılacağını uygulamalı olarak gördükten sonra namaz kıldı ve prova tamamlandı.
Engelli vatandaşlar 22 Ocakta Ankara’da bir araya gelerek Medine’ye ve ardından da Mekke’ye geçerek hac ibadetlerini tamamlayacak.

Hac ve Umre Organizasyonları Haber ve Bilgi Platformu Reklam ve İletişim: iletisim@hacveumre.org