Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İkinci umreye ek vergi kaldırıldı! Diyanet açıkladı

05 Aralık 2016 Pazartesi, 10:05
Rate this post

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dursun Aygün, Suudi Arabistan’ın 3 yılda ikinci kez umreye gidecekler için getirdiği 2 bin riyal ek verginin kaldırıldığını bildirdi. İşte yapılan açıklama…

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklama geldi ve ikinci umrede ek verginin kaldırıldığı açıklandı.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dursun Aygün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir aydan bu yana daha önce umreye gitmiş ve tekrar gitmek isteyen vatandaşlardan 2 bin riyal civarında ek bir ücret alındığını hatırlattı.
“Dün Suudi Arabistan’dan ilgililer bizi arayıp müjde verdiler. Bu vergilerin artık alınmayacağını ifade ettiler.” diyen Aygün, sistem üzerinden yaptıkları kontrollere göre birkaç gün önce, daha önce umreye gitmiş olan vatandaşların bilgileri girildiğinde karşılarına çıkan ek verginin bugün itibarıyla çıkmadığını kaydetti.
Bu sene itibarıyla ek verginin kaldırılmış olduğunu ifade eden Aygün, bundan dolayı memnuniyet duyduklarını söyledi.
Aygün, “Diyanet İşleri Başkanımız, bizzat bu verginin kaldırılması hususunda Hac Bakanlığı’na doğrudan bir yazı yazdı. İlgililerle görüşüldü. Bizim de buradaki Suudi Arabistan’ın Sayın Büyükelçisiyle yoğun çalışmalarımız olmuştu. Devletimizin de bu yönde çok güzel girişimleri oldu. Sonuç itibarıyla bu vergi kalktı. Vatandaşlarımız artık rahat bir şekilde, daha önce gittiğini de dikkate almaksızın müracaatlarını yapabilirler.” dedi.
– “Talep daha da artacaktır”
Umreye giden vatandaşlardan son bir ay içinde Suudi Arabistan’ın aldığı verginin geri alınması konusuna ilişkin ise Aygün, “Biz arkadaşlarımızla çalıştık. Bu şekilde vergi ödemek suretiyle umreye giden 130, 140 civarında vatandaşımız var. Suudi Arabistan’da ilgili yetkililerle görüşeceğiz. Eğer ödedikleri vergileri, tekrar almamız mümkünse alıp vatandaşlarımıza iade edeceğiz.” diye konuştu.
Dolardaki artışın umreye gitmek isteyen vatandaşların sayısını bir miktar etkilediğini belirten Aygün, “Her şeye rağmen Diyanet İşleri Başkanlığımıza müracaatlar çok iyi. Geçen seneye oranla bir miktar düşüş var. Ama bu sadece doların artışından değil, 2 bin riyal ek vergi de etkili oldu. O sorun da kalktı. Bundan sonra talebin daha da artacağına inanıyorum.” dedi.

Hac ve Umre Organizasyonları Haber ve Bilgi Platformu Reklam ve İletişim: iletisim@hacveumre.org