Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

TÜRSAB’dan Hac ve Umre organizasyonları için yeni birim

18 Ekim 2015 Pazar, 18:24
Rate this post

TÜRSAB’ın Hac ve Umre acente temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen 2015 – 2016 Dönemi Umre ve 2016 yılı Hac organizasyonları ile ilgili olarak açıklamaların yapıldığı toplantısı, İstanbul Yeşilköy WOW Airport Hotel İstanbul’da gerçekleşti. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Hac ve Umre ziyaretlerinde yaşanan sorunların daha kısa sürede çözülebilmesi için ‘Hac İstişare Kurulu’ kurulacağını belirtti.

Toplantıyı açarken, bu yıl Hac’da yaşanan ve binin üzerinde kişinin hayatını kaybettiği faciaya dair açıklamalarda bulunan Ulusoy, kazanın herkesi derinden üzdüğünü, ancak kazanın faturasının acentelere kesilmesinin yanlış olduğunu belirtti.

‘600 KİŞİ İLE BAŞLADIĞIMIZ HAC’DA 400 BİN HEDEFİNE İLERLİYORUZ’

Hav ve Umre işlemlerinin TÜRSAB’ın dahil olmadığı döneme göre çok daha iyi yürüdüğünü belirten Ulusoy, işlemleri daha da iyileştirmek için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti. Ulusoy, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Düşünün ki 2001 yılında dosyalar yığılıyordu, günlerce dosyalar birikiyordu. Şimdi bu işler kurul tarafından hemen hallediliyor. Daha iyiyi birlikte yakalayacağız. Bugün buradaki fuarda daha iyiyi nasıl yakalarız, nasıl birlikte hareket ederiz onu görüyoruz. Burada ki desteğiniz ve Arabistan’ da verdiğiniz profesyonel desteğiniz için teşekkür ediyorum. Noksanlarımız var mı var. Bunları tespit ettik mi ettik. Arabistan’da havaalanında karşılama ekiplerini arttıracağız. Servislerimizi mükemmel bir seviyeye getirmek için elimizden geleni yapacağız. Sizlerle beraber hareket edeceğiz.

Hac ve Umre’de kaç kişilerden nerelere geldik. 600 kişiden başladığımız Hac’da 326 bin kişiden 400 binlere gidiyoruz. Bu rakam az bir rakam değil, demek ki mükemmeli yakalamak zorundayız, birlikte başaracağız.”

‘TEMİNAT MEKTUBUNU KALDIRIYORUZ’

2016 yılında teminat mektuplarını kaldırıp, sigorta poliçesini devreye alacaklarını belirten Ulusoy, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

‘’2007 yılında kanun, meslek örgütü olarak sigorta şirketi kurmayı TÜRSAB’ a vermiştir. Artık bankaların peşinde koşmayacaksınız. Daha önce kandırılan Hacı adayları için teminat mektubunu devreye sokmuştuk. Şimdi sigorta şirketimiz var. Hem de bugün piyasa değeri 90 milyon lira eden bir sigorta şirketimiz var. Bizler Hac’dan arttırdığımız paralarla sizlerin rızasıyla hayır işleri yapıyoruz. 520’ ye yakın talebe okutuyoruz. Ambulansımızı alacağız, Arabistan’daki imkânlarımızı arttıracağız, servislerimizi daha iyi hale getireceğiz.‘’

‘HAC İSTİŞARE KURULU KURULACAK’

İşleyişe dair şikayetler üzerine çözümü ‘Hac istişare kurulu’ kurmakta bulduklarını belirten Ulusoy, kurulun 10-12 kişiden oluşacağını belirtti. Ulusoy konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

‘’Bu ekip, direk başkana bağlı olarak çalışacak ve sizin içinizden seçilen arkadaşlardan oluşacak. Şikayetler anında iletilecek ve kurul ayda bir toplanacak. Şikayetler incelenecek, Diyanet İşleri Başkanlığı ile konuşulacak, olanları bana iletecek. Diyanette Hac İstişare Kurumu varsa aynısını biz de yapacağız.

TÜRSAB, 2016 yılında 1 Ocak’tan itibaren teminat mektuplarını kaldıran, sigorta hizmetlerini içine alan, servis hizmetini iyileştiren, sahada elaman sıkıntısını takviyeyle çözen, Hac ve Umre yapan bir TÜRSAB olacak. Profesyonel kadroya göstermiş olduğunuz desteğe ihtiyacım var. Bize düşen yanlış yapana doğruyu göstermektir. Benim geçen sene yapamadığımı, bu sene başaracağız.’’

‘MEKKE’DE ACENTELERİ YALNIZ BIRAKMAYIZ’

Avrupa Birliği ülkeleri Türkiye’ye vizeleri kaldırmayı tartışırken, Mekke’de de seyahat acenteleri için vize kolaylığını sağlamak zorunda olduklarını dile getiren Ulusoy, ‘’350 vize sözü aldım, 1 Ocak itibariyle her acenteye bu vizeleri ikişer-üçer dağıtacağım.’’ Şeklinde konuştu.

Ulusoy, ayrıca acentelerden teminat alınmayacağını belirtti ve ”Anadolu’da şubeleri olan arkadaşlardan teknik yardım adı altında fatura alınacak, herhangi bir ek ücret, aidat ücreti almayacağız.” dedi.

 

Kaynak : Turizmguncel

Hac ve Umre Organizasyonları Haber ve Bilgi Platformu Reklam ve İletişim: iletisim@hacveumre.org