Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Umrede Sağlık Açısından Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

25 Aralık 2015 Cuma, 20:10
Rate this post

1. Umre adaylarımız sağlık ocaklarına giderek Menenjit aşılarını yaptırmalı, aşı kartlarını yolculuğa çıkarken mutlaka yanlarında bulundurmalıdırlar. Aşı kartları Suudi Arabistanhavalimanının girişinde yetkililerce kontrol edilecektir.

2. Umre adayları öncelikle sağlıklı olup olmadığını kontrol etmeli, şikayeti olanlar mutlaka doktoragörünmeli ve umreye gitmeden önce sağlık taramasından geçmelidir.

3. Umrecilerde gribal enfeksiyon çokça görüldüğü için, sık sık gribal enfeksiyona yakalananlarumre öncesi grip aşısı yaptırmayı ihmal etmemelidirler.

4. Hipertansiyonu olan hastalar, kullanmakta oldukları ilaçları almaya devam etmelidirler.Aldıkları ilaçlara rağmen tansiyonu düşmeyen hastalar, umreye gitmeden önce mutlakadoktorlarına danışıp tavsiyesini almalıdırlar. Ayrıca kalp kapak ameliyatı, koroner bypass,koroner arter hastalığı olanlarla kalplerine stent takılanlar, umreye gitmeden öncedoktorlarına muayene olup son kontrollerini ve tetkiklerini mutlaka yaptırmalıdırlar.

5. Diyabeti olanlar ilaçlarını düzenli kullanmalı, buna rağmen kan şekeri 250 mg’ın altınadüşmüyorsa doktorlarına başvurmalıdırlar. Diabet (şeker) hastaları ve İnsülin kullananlarkan şekeri ölçüm cihazlarını ve insülinlerini umre süresince kendilerine yetecek şekildeyanlarında getirmelidirler.

6. Bel fıtığı ve dizlerinde kireçlenme olanlar (novalgin, vermidon gibi) mideye dokunmayanağrı kesiciler kullanmalıdırlar. (voltaren,apranax) gibi antiromatizmal ilaç kullanmak zorundaolanlar ise (famodin, lansor gibi) mide koruyucu ilaçlar ile birlikte alsınlar. Mide kanamasıriskinden dolayı aspirin gripin gibi ilaçlar ağrı kesici olarak kullanılmamalıdır.

7. Otel ve oda klimaları adale ağrısı, gribal enfeksiyon ve zatürreye sebep olabilirler. Bu nedenleklima önceden çalıştırılıp oda soğutulmalı, odaya girdikten sonra da kapatılmalıdır. Bilhassagece yatarken kesinlikle klima çalıştırılmamalıdır.

8. Astım ve bronşiti olanlar nefes darlığı için almakta oldukları inhaler ilaçları yanlarındabulundurmalıdırlar. Mümkünse kalabalık ve tozlu yerlerden kaçınmalıdırlar. Ayrıca buhastalarımıza kalabalık yerlerde maske kullanmaları tavsiye edilir.

9. Zamanla geçirdiği felç nedeniyle yürüme zorluğu çeken ve hastalıkları nedeniyletavaf ve sa’y yapmakta zorlanan umrecilerimiz, ücret karşılığı temin edecekleritekerlekli sandalya ile tavaf ve sa’ylarını yapabilirler.

10. Güneş çarpmasını önlemek için tavafı özellikle sabah ve yatsı namazlarından sonrayapmaya gayret edilmelidir.

11. Hipertansiyonu, şeker hastalığı ve kalp hastalığı olanlar, tavafı yavaş adımlarlayapmalıdırlar. Fazla enerji tüketmek, tansiyonu yükseltip nefes darlığına yol açabilidiğigibi aşırı terleme yaparak şekeri de düşürebilir.

12. Tavaf sonrası oluşması muhtemel adale ve eklem ağrıları için ağrı kesici ilaçlar vepomatlar faydalı olabilir.

13. İklim ve mekân değişikliği, soğuk algınlığı, bronşit ve ishal gibi şikâyetlere sebep olabilir

14. Uçak korkusu olanlar yolculuğa çıkmadan 1-2 saat evvel (diazem,insomin gibi) sakinleştiriciilaç alabilirler.

15.İhramlı iken giyilecek terliklere dikkat edilmelidir. Çok basit terlikler, vücutta ağrılarınoluşmasına ve artmasına sebep olduğu gibi, kesilen terlikler uzunca yüründüğüSayfa 1zaman ayağı vurabilirler. Bu ve benzeri problemlerden sakınmak için terlik kalitesinedikkat edilmeli, vazifeli arkadaşların gösterdiği ölçüde terlik almaya özengösterilmelidir.

16. Rahatsızlıkların ve hastalıkların özellikle gece ve gündüz ısı farkından dolayı oluştuğugözlemlenmiştir. İstirahat esnasında rahatsızlığa ve soğuk algınlığına karşı yedek battaniye vebulundurulması gerekli diğer eşyalar, zamanı geldikçe vazifeliler tarafından umrecilere hatırlatılacaktır.

17.Özellikle buzdan çıkmış taze yaş hurma gibi buzlu yiyeceklerin yenilmemesi, soğukzemzem içilmemesi boğaz ağrısı, bademcik ve farenjit şikâyetleri yönündenönemlidir. Zemzem suyu içilirken üzerinde (Gayr-i müberred yani soğuk değil) yazan zemzembidonlarından içilmelidir.

18. Ayaklardaki çatlaklardan bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için, ihramsız yapılantavaflar kesinlikle çorapsız yapılmamalı, çoraplar umreye gitmeden önce tedarikedilmelidir. Derinden bulaşıp ayaklarda başlayan ve kolaylıkla geçmeyen enfeksiyonlaraözellikle şeker hastaları çok dikkat etmelidirler.

19. Otel dışında ve açıkta satılan yiyecekler mümkün mertebe yenilmemelidir

20. Kısa günlere sığdırılmış bir umre süresini iyi değerlendirebimek, noksansız bir umre yapabilmekve daha fazla ibadet edebilmek için büyük bir gayret ve adeta koşturmaca içinde olunacaktır.Bu tempoya rahat ayak uydurabilmek için bu bilgilerin alındığı andan itibaren günlük 3-4kilometrik yürüyüşler, mümkünse yine her gün (kivi, greyfurt, mandalina portakal gibi) Cvitamini içeren meyvelerle vücut takviye edilmelidir.

21. Hastalar, Türkiyede kullanmakta oldukları ilaçlarını umre müddetince yetecek kadaryanlarına almalıdırlar. İlaçların yurtdışına çıkarılmasında herhangi bir sakınca yoktur.Önceki sağlık durumlarının ve teşhislerin bilinmesi ve kullanılmakta olan ilaçların görülmesi açısından doktor raporu ve ilaç reçetelerinin –en azından bir kopyasınındabulundurulmasında fayda vardır.

22.Lüzumu halinde kullanılmak üzere yanda bulundurulması tavsiye edilen ilaçların listesi umrecilereverilecektir. Tavsiye edilen bu ilaçlar, doktora umre öncesi yazdırılıp, reçetelerinde umrecininyanında bulunmasında fayda vardır.

23. Sağlıklı olabilmek için yeterli uyku, giyim kuşama dikkat, gerekli gıdaların alınması vetemizliğin başta geldiği unutulmamalıdır. İbadetlerimizi noksansız yerine getirebilmek için sağlığımızı korumanın farz olduğu hatırdan çıkarılmamalı, Aman boş ver!” zihniyetindenuzak durulmalıdır.Sağlıklı ve mebrur bir Umre yapmak dileğiyle…

Hac ve Umre Organizasyonları Haber ve Bilgi Platformu Reklam ve İletişim: iletisim@hacveumre.org