Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Umre vizesi için gerekli evraklar

09 Kasım 2018 Cuma, 11:26
Rate this post

Yıllarca özlemini çektiğiniz umre ibadeti için beklenen gün yaklaştı. Her geçen gün heyecanınız artarken, bir yandan da umre vizesi için gerekli evraklar neler olabilir diye merak ediyorsunuz. Umre ziyaretinde bulunabilmek için bazı evrakların tamamlanması gerekmektedir. Yazımızın devamında umre vizesi nedir? Umre vizesi için gerekli evraklar ve umre kayıt işlemleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Umre Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Geçerlilik süresi en az 1 sene olan çipli pasaport
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralı nüfus cüzdanı, her iki yön fotokopisi
 • Arka fon beyaz olacak şekilde 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Sağlık ocaklarında ücretsiz yapılabilen, Menenjit aşısı kartı
 • Eşi ile beraber gitmek isteyenlerin eğer eşi 45 yaş altında ise, nüfus müdürlüğünden alınmış, eşi ile kendisini gösteren v.nüfus kayıt örneğinin aslı ve çocukları ile beraber gidenlerin, her bir çocuk için, nüfus müdürlüğünden alınmış v.nüfus kayıt örneği
 • 45 yaşın altında olup umreye gitmek isteyen bayanların, beraberlerinde birinci dereceden akraba yakını olmadan Suudi Arabistan yasalarına göre kesin olarak umre yapamazlar.
 • 45 yaş altındaki bayanlar, babası, kayınpederi, 18 yaşından büyük erkek kardeşi, öz amcası ve öz dayısı ile umreye gidebilir. Bunlarla umreye gidebilmek için de bazı yapılması gereken işlemler bulunmaktadır.  “Hanım, hanıma kesin olarak mahrem kabul edilmemektedir”. Bu yakın akrabalar için noterden Muvafakatname-Taahhütname ve her kişi için, ayrı ayrı nüfus müdürlüğünden çıkartılmış, vukuatlı nüfus kayıt örneğinin aslı gerekmektedir.
 • 18 yaş altında olupta anne ve babasız umreye gitmek isteyen çocuklar, yanlarında birinci dereceden akrabası olmadan Suudiarabistan yasalarına göre kesin olarak umreye gidemezler. Hatta yanlarında birinci dereceden bir yakını olsa dahi umre vizesi için garanti verilemez.
 • 18 yaştan küçük olan çocuklar için, noterden alınacak Muvafakatname- Taahhütname ayrıca, nüfus müdürlüğünden her şahıs için ayrı ayrı alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneklerinin asılları, hazır olarak bulundurulmalıdır. 45 yaşından büyük bir anne 18 yaşından küçük evladı için mahrem olamaz.
 • Muvafakatname şu şekilde olmalıdır: “ Eşim,kızım,kız kardeşim Hatice demir’ün babası, öz amcası, öz dayısı  Fahreddin Çalışkan ile beraber umreye gitmesine muvafakat ederim.”
 • Taahhütname şu şekilde olmalıdır: “Noterden yapılacak; kızım, gelinim, öz halam, öz teyzem, Hatice Pakyüz’ü umreye götürüp getireceğimi taahhüt ederim.”

 

Umre vizesi için gerekli evrakları ayrıntılı şekilde anlattıktan sonra, gelelim umre vizesinin ne olduğuna.

Umre Vizesi Nedir?

Umre vizesiumre ibadetini yapmak isteyenlerin, Suudi Arabistan’a ve daha sonra da Mekke ve Medine şehirlerine girebilmek için, Diyanet işleri Başkanlığı ya da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yetkilendirmiş olduğu Umre Acenteleri vasıtasıyla alınan seyahat belgesidir. Umre vizesi alınmadan, umreye gidilemez.

 

Umre Kayıt İşlemleri

Umre kayıt işlemleri için bulunduğunuz il-ilçede bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı müdürlüklere ya da umre şirketlerine müracaatta bulunabilirsiniz. Umre organizasyonu yapan acenteler size gerekli bilgiyi sunacaklardır.  Diyabet İşleri Başkanlığı’na yatıracağınız katkı payı ile umre kayıt işlemini , gerçekleştirmeniz mümkündür. Suudi Arabistan Ankara Büyük Elçiliği’nin verecek olduğu umre vizesi onayından sonra artık kaydınız tamamlanmış olacaktır.

Umreye kayıt işlemleri için bazı yeni düzenlemeler getirilmiştir. Umre vizesi talep eden şahısların, pasaport bilgilerini online ortamda , Suudi Arabistan yetkililerine göndermeleri gerekiyor. Umre vizesi onaylandıktan sonra, umre seyahatine gitmeden 15 gün önce kayıt ve başvuru işlemleri bitirilmelidir.

Hac ve Umre Organizasyonları Haber ve Bilgi Platformu Reklam ve İletişim: iletisim@hacveumre.org