Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Suudi Arabistan’dan hac açıklaması

24 Mayıs 2016 Salı, 09:40
Rate this post

Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği, İranlı hacı adaylarına yasak getirildiği iddiaları hakkında açıklama yaptı.

Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği, “Suudi Arabistan Krallığı makamlarının, İranlı hacı adaylarını, hac ibadetlerini yerine getirmekten alıkoyduğuna” ilişkin iddiaların yer aldığı haberler üzerine yazılı açıklama yaptı.

Söz konusu iddiaların yalanlandığı açıklamada, Suudi Arabistan hükümeti ve halkının tutumuna adalet ve insafla bakan kimsenin, Suudi hükümetinin hiçbir hacı adayının hac ibadetini yerine getirmekten kesinlikle alıkoymadığını ve koymayacağı, bilakis tüm ülkelerin mutabık olduğu hac düzenlemeleriyle ilgili mevzuat ve kurallar çerçevesinde dünyanın her neresinden olurlarsa olsunlar ırkı, mezhebi ve aidiyetlerine bakmaksızın hacı adaylarını kutsal topraklarda memnuniyetle ağırladığını ve bundan şeref duyduğunun açıkça görüleceği belirtildi.

Açıklamada, “Suudi Arabistan, kutsal topraklarda ibadetlerini yerine getirmek isteyen hacı adaylarının işlemlerinin kolaylaştırılması, rahat ve güvenliklerinin sağlanması hususuna politik olarak bakmamakta, bilakis bunu, Mekke ve Medine gibi kutsal mekanların kendi sınırları içerisinde bulunmasından kaynaklı olarak İslamiyet’in kendisine yüklediği dini bir sorumluluk olarak görmektedir.” ifadesi kullanıldı.

“Suudi Arabistan hiçbir ülkeye düşmanca tutum sergilememektedir”

Bu hususun Suudi Arabistan’ın kurucusu rahmetli Kral Abdulaziz Al-Suud döneminden bu yana herkes tarafından açık ve net bir şekilde bilindiğinin altı çizilen açıklamada, Suudi Hac ve Umre Bakanlığının, hacı adaylarıyla ilgili düzenlemeleri ele almak üzere her yıl istisnasız Arap ve İslam ülkelerinde ve hatta Müslüman azınlıkların bulunduğu ülkelerde hac işlerinden sorumlu tüm yetkililere davet gönderdiği bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, bu ülkelerin sayısının 78’den fazla olduğu, İran İslam Cumhuriyeti’nin de bu ülkelerden biri olduğu vurgulanarak şunlar kaydedildi:

“Bu bağlamda, Suudi Arabistan Krallığı hükümeti, İranlı hacı adaylarını ilgilendiren konuları ele almak üzere İran Hac Organizasyonu heyetiyle toplantı yapmaya özen göstermiş ancak yapılan görüşme ve müzakereler sonucunda İran heyeti 2016 hac mutabakat zaptını imzalamayı reddetmiştir ve gerekçe olarak söz konusu zaptın İran ilgili makamlarının görüşüne sunulmasını savunmuştur.”

İran’daki umrecilerle ilgili olarak, Suudi makamlarının hiçbir İranlı umrecinin Suudi Arabistan’a gelmesine yasak koymadığını, bilakis yasağın İran hükümeti tarafından kaynaklandığının belirtildiği açıklamada, şunlara yer verildi:

“Zira İran bu gibi tutumu, Suudi Arabistan hükümetine yönelik birçok baskı aracından biri olarak sergilemektedir. İslam aleminin birbirine kenetlenmiş bir bina gibi olması için her zamankinden daha fazla söz birliğine ve tek vücut olmaya ihtiyaç duyduğu bu dönemde İran’ın Suudi Arabistan’a yönelik izlediği kışkırtıcı üslup ve davranış birçok kişi tarafından görülmektedir. Suudi Arabistan hiçbir ülkeye düşmanca tutum sergilememektedir. Ancak Suudi Arabistan’ın güvenliği ve istikrarını bozmaya çalışan hiç kimseye müsaade etmeyeceği gibi hacıların rahatı ve güvenliğinin temini hususunda üstlendi

Hac ve Umre Organizasyonları Haber ve Bilgi Platformu Reklam ve İletişim: iletisim@hacveumre.org