Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kasaplar HAC öncesi sınava tabi tutuldu

22 Mayıs 2016 Pazar, 16:48
Rate this post

Bu yıl Kurban bayramında Hac’da Müslümanların kurbanlıklarını kesecek olan kasaplar, Şanlıurfa’da sıkı sınava tabi tutularak, kasaplıkları denetlendi.

 

Şanlıurfa’da kutsal mekanlara kasap olarak gidecekler, 3 aşamalı sınavdan geçti. Kurban kesme, deri yüzme konularında uygulamalı sınava tabi tutulan kasaplar, güç sınavında ise demir ağırlık kaldırdı.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hacca kasap olarak gitmek için başvuran yaklaşık 4 bin kişi, bir çay bahçesinde İslam Kalkınma Bankası tarafından düzenlenen uygulama sınavından geçti. Sabah erken saatlerden itibaren toplanan kasaplar, ilk olarak ağırlık testine sokuldu. Güç kontrollerini ağırlık kaldırarak yapan kasaplara, daha sonra kurban kesme ve deri yüzme testi yaptırıldı. Üç aşamada yapılan sınavda başarılı olanlar, hac mevsiminde kutsal topraklarda kasap olarak gitme fırsatı bulacak. Doğu ve Güneydoğu bölgesinden bin 200, Türkiye genelinde ise 6 bin kasap hacca işçi olarak gidecek.

Sınava giren kasap adayları, kurbana eziyet etmeden en ince ayrıntısına kadar kurbanı temiz bir şekilde kesmeye çalıştıklarını söyledi.

Kasaplar Odası Başkanı Abbas Tumbul, ise “Bin 200 kişi bölgeden işçi olarak hacca gidecek. Burada gerçek kasapları ayırıyoruz. Kurbanı güzel kesen ve derisine zarar vermeyenleri işçi olarak alıyoruz. İlk sınav Şanlıurfa’da yapıldı ve bundan sonra Bursa ve İstanbul’da da sınav yapılacak Türkiye genelinde yaklaşık 6 bin kişi işçi olarak hacca gidecek.

 

Kaynak : Urfanatik

Hac ve Umre Organizasyonları Haber ve Bilgi Platformu Reklam ve İletişim: iletisim@hacveumre.org