Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kabe Vinç devrilme anı izle – Mekke’de korkunç vinç kazası!

11 Eylül 2015 Cuma, 13:52
Rate this post

Kabe’deki vincin devrilme anını izlemek için haberimize bakabilirsiniz. Suudi Arabistan’ın Mekke kentindeki Kabe’de akşam saatlerinde vinç kazası meydan geldi. Kazada yaklaşık olarak 65 kişi öldü 154 kişi de yaralandı. Mekke’deki vinç kazasından ilk düşme anı görüntülerini haberimizde sizlerle paylaşıyoruz. İşte Kabe’deki vinç devrilme anı ve en son gelişmeler.

Kabe vinç devrilme anı kameralara yansıdı. Suudi Arabistan’ın Mekke kentindeki Kabe’de meydana gelen vinç kazasının görüntülerini haberimizdeki videodan izleyebilirsiniz. Mekke’deki korkunç kazada yaklaşık olarak 65 kişinin öldüğü 154 kişinin de yaralandı. Hace adaylarının üzerine düşen vincin devrilme anı amatör kameralar ile kaydedildi. İşte Kabe’deki vincin devrilme anı ve tüm detaylar.

Mekke’de 30 dereceyi aşan sıcakların ardından dün akşam saatlerinde sağanak yağış etkisini gösterdi. Kutsal topraklarda saat 17.00 sıralarında başlayan fırtınanın ardından doluyla karışık yağmur yağdı.

Şiddetli yağmur yaklaşık 30 dakika etkisini sürdürürken, birçok yeri su bastı ve yollar adeta göle döndü. Yağmur sularının yaklaşık 50 santimetreye kadar ulaştığı Mekke sokaklarında ulaşım büyük oranda durdu.

65 hacı adayı hayatını kaybetti, 154 yaralı var

Kentte bir vincin fırtına sonucu devrildiği görülürken, Suudi yetkililerin açıklamalarına göre Kabe’deki vinç kazasında 65 kişi hayatını kaybetti, 154 kişi de yaralandı.

İki Türk yaşamını yitirdi

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri ölenlerden birinin Trabzonlu Türk hacı adayı olduğunu açıkladı. Ayrıca, bir başka Türk’ün de yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi.

 

Türk hacı adayları yaralandı

Hac görevini yerine getiren Türk vatandaşlarına dair de ilk bilgiler bölgeden geldi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, Kabe’de meydana gelen kazada, şu ana kadar yaptıkları tespitlere göre, en az 19 Türk hacı adayının yaralandığını söyledi.

Kazada vefat eden Türk hacı adaylarıyla ilgili henüz teyit edilmiş bir bilgilerinin bulunmadığını anlatan Keleş, “Kriz masası oluşturduk, Türk hacılarıyla ilgili gelen bilgileri anında değerlendiriyoruz. Suud hastanelerine görevli tercümanları gönderdik. Yaralılarımızla ilgili işlemleri takip ediyoruz. Olayla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ilk açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı açıklamada şu ifadele yer verdi:

“Yaralılarımızdan bilgiler alıyoruz ama net bilgi henüz yok. Hastanelerde tespitler yapılıyor. Bizim netleştirdiğimiz Diyanet Hastane’sinde 10 yaralı var.

resized_55e7b-A523897_04Son gelişmeler

Doktor Muhammet Abdullah Furkan, Kabe’de meydana gelen vinç kazasıyla ilgili, “Rüzgardan sonra vinç devrildi. Yıldırım düştü büyük ihtimalle. Safa ve Merve’den tavaf alanlarına doğru geldi. Tavaf alanında en alt kattaydım ben, tavaf alanı kıpkırmızı olmuştu, çok ciddi sıkıntılar vardı” dedi.

Furkan, doktor olduğunu, İstanbul’dan görevli olarak geldiğini belirterek, olay anında tavaf alanının alt katında olduğunu söyledi.

Bölgede şiddetli rüzgar çıktığını belirten Furkan, “Rüzgardan sonra vinç devrildi. Yıldırım düştü büyük ihtimalle. Safa ve Merve’den tavaf alanlarına doğru geldi. Tavaf alanında en alt kattaydım ben, tavaf alanı kıpkırmızı olmuştu, çok ciddi sıkıntılar vardı. Vincin düştüğünü gördüm. Büyük ihtimalle yıldırım düştü. Çünkü o kadar fazla vinci düşürecek kadar rüzgarlı değildi” diye konuştu.

Tavaf alnının en alt katında olduğu için dışarıdaki hasarı göremediğini anlatan Furkan, “İçeride hasar yaratacak bayağı bir parça vardı. Ben 15 kadar hastaya müdahale ettim. Benim müdahale ettiklerimde ölü yoktu. Bir iki tane durumu kritik hasta vardı ama orada koştururken Safa Merve ve 3. katta 500 sayısından bahsediliyordu” ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin, “Türk hacılardan ölen var mı?” sorusu üzerine Furkan, “Ben 3 tane biliyorum” yanıtını verdi.

Bir başka görgü tanığı da 2 Türk’ün vefat ettiğini gördüğünü ifade etti.

“Deprem oluyor sandım”

Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Nazmiye Yılmaz da şunları söyledi:

“Ben deprem oluyor sandım. Yaklaşık 16.30 gibi kum fırtınası başladı, ardından yağmur bir buçuk dakika kadar. Sonra da Mescidi Haram’da çok güçlü bir patlama sesi duyuldu. Ondan sonrası büyük bir panik. Patlamayla birlikte insanlar sağa sola koşmaya başladı. Bizim bulunduğumuz yerle vincin çarptığı yer arası yaklaşık 50 metre kadardı. Önce panik içinde kaçanları, sonra yaralıları gördük. Vincin çarptığı yerde kan izleri, yaralılar, kopmuş beton parçaları vardı. İlk müdahale ağır yaralılara yapılmış ama hafif yaralılar hala kaza yerindeydi. Yakınları yanlarındaydı. Oradan gelenler, maalesef kafaları kopmuş ölülerin olduğunu söylüyorlardı.”

Kabe’deki vincin devrilme anını izlemek için haberimize bakabilirsiniz. Suudi Arabistan’ın Mekke kentindeki Kabe’de akşam saatlerinde vinç kazası meydan geldi. Kazada yaklaşık olarak 65 kişi öldü 154 kişi de yaralandı. Mekke’deki vinç kazasından ilk düşme anı görüntülerini haberimizde sizlerle paylaşıyoruz. İşte Kabe’deki vinç devrilme anı ve en son gelişmeler.

Hac ve Umre Organizasyonları Haber ve Bilgi Platformu Reklam ve İletişim: iletisim@hacveumre.org