Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hac kayıtları başladı! Hac ön kayıtları için tıklayınız!

22 Ocak 2016 Cuma, 15:28
Rate this post
Hac ön kayıtları başladı. Nasıl ne zaman ve nereden kayıt yapılabilir? Hac kuraları ne zaman yapılacak? sorularının yanıtını haberimizde inceleyebilirsiniz. Kutsal topraklara gitmek isteyen hacı adayları için ön kayıt ve kayıt yenileme işlemleri başladı. Bu sene 1,5 milyon vatandaşın Suudi Arabistan, Mekke ve Medine kutsal topraklarına gitmek için başvuru yapması bekleniyor.

Hac kayıtları başladı! İlk defa hac için başvuru yapacak olan Hacı adayları için merak edilen tüm detayları haberimizde. Hac ön kayıt nasıl yapılır? Kayıt başvurusu ne zaman ne kadar ve nereden yapılır? sorularının yanıtını haberimizde sizlere sunduk. İşte tüm detaylar…

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2016 yılı hac ön kayıtlarını 18 Ocak 2016 tarihinden itibaren almaya başladı. Nevşehir İl Müftülüğünden yapılan yazılı açıklamada, ilk defa Hacca gitmek için kayıt yaptıracak, hacı adaylarının 18-27 Ocak 2016 tarihleri arasında İl ve İlçe Müftülüklerinden ya da internet üzerinden kayıt yaptırabilecekleri kaydedildi.

Hac Kuraları ne zaman yapılacak?

İl Müftüsü Yakup Öztürk; “Daha önce kayıt olan hacı adaylarımızın, müracaatları sistem tarafından otomatik olarak yenilenecektir. Kuralar ise 02.03.2016 tarihinde saat 11.00’da internet ortamında yapılacaktır.

Bu yıl ilk defa kayıt yaptıracak hacı adayları için hac ön kayıt ücreti 20 TL. olup, bu ücret hacı adayları tarafından bütün devlet bankaları ile bazı katılım bankalarında bulunan online hesaba yatırılacaktır. Söz konusu ücretin yatırıldığına dair banka dekontu İl ve İlçe Müftülüklerine ibraz edilerek, hac ön kaydı yapılacaktır. Daha önce kayıtlı olan hacı adayları adres ve telefon değişikliklerini, 18-27 Ocak 2016 tarihleri arasında Müftülüğe şahsen gelerek güncelleyebileceklerdir. 2016 Kura sonucunda kesit kayıt hakkını kazananlar, kayıt belgesini internet üzerinden cep telefonuna gelecek olan sms şifresini girdikten sonra alabileceğinden, mağdur olmamaları için bilgi değişikliklerini yapmaları gerekmektedir” diye konuştu.

Kutsal topraklara gitmek isteyen hacı adayları için ön kayıt ve kayıt yenileme işlemleri başladı. Suudi Arabistan’ın Kabe’yi genişletme çalışmaları dolayısıyla uyguladığı kota indirimi nedeniyle 2 yıldır başvuru almayan Diyanet İşleri Başkanlığı, bu sene yeni müracaatları da kabul edecek. Hacca gitmek isteyenler, ön kayıtlarını veya kayıt yenileme işlemlerini, 18-27 Ocak arasında bağlı bulundukları il ya da ilçe müftülüklerinde ya da Diyanet İşleri Başkanlığının resmi web sayfasından elektronik ortamda yapabilecek. Bu yıl hacca gitmek üzere ilk kez kayıt yaptıranlar, kayıt ücretini yatırdıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığının resmi internet sayfasından temin edecekleri form dilekçeyle doğrudan ön kayıtlarını gerçekleştirebilecek. İsteyen vatandaşlar, il ya da ilçe müftülüklerinden de form dilekçeyi alabilecek.

Geçen yıl kuraya katılanlardan hacca gidemeyenlerin kayıt yenileme işlemleri ise Diyanet İşleri Başkanlığınca otomatik olarak yapılacak. Ancak hac konaklama türü ya da kayıt bilgilerinde değişiklik yapmak isteyenlerin, müftülüklere başvurarak, müracaat süresinde bunu gerçekleştirmesi gerekiyor.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü, kura çekiminden sonra kesin kayda hak kazanan vatandaşların “kesin kayıt yaptırabilir” belgelerini, cep telefonlarına gelen kısa mesajdaki şifreyle alabileceğini, bu nedenle özellikle cep telefonu bilgilerinin güncellenmesi gerektiğini bildirdi.

– Kura çekimleri 2 Mart’ta

Ön kayıt ve kayıt yenileme işlemlerinin tamamlanmasının ardından hacca gidecek adaylar, 2 Mart’ta Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda çekilecek hac kurasıyla belli olacak.

Suudi Arabistan’ın Kabe’yi genişletme çalışmaları dolayısıyla uyguladığı kota indirimi nedeniyle 2 yıldır başvuru alınmamasının ardından, bu sene 1,5 milyon vatandaşın kutsal topraklara gitmek üzere ilk kez müracaat etmesi bekleniyor.

Hac ve Umre Organizasyonları Haber ve Bilgi Platformu Reklam ve İletişim: iletisim@hacveumre.org