Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hac kayıtları 2017 başvuruları nasıl yapılır? | Kayıt yenilemede son gün ne zaman?

28 Aralık 2016 Çarşamba, 15:57
Rate this post

Hac kayıtları 2017 başvurularının başlamasının ardından kayıt yenileme işlemlerinin ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. İlk kez hac için kayıt yaptıracak adaylar için belirlenen sürenin dolmasına yaklaşık 10 günlük süre kalırken adaylar başvuru için Diyanet İşleri’nin resmi internet adresine yöneldi. Peki hacı adayları için işlem ücretleri ne kadar olacak ve başvurular için son gün ne zaman? İşte detaylar…

Hac kayıtları ilk kez 2017 yılında başvuru yapacaklar için bugün başladı. Hac ibadetini yerine getirmek isteyen binlerce Müslüman şanslı kişilerden olabilmek için Diyanet İşleri’nin başvuru işlemleri sayfasına yöneldi.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Daha önceki yıllarda başvuru yapmayan adaylar için açılan başvuru süreci Diyanet İşleri’nin resmi internet adresinin yanı sıra illerde bulunan müftülüklerden de yapılabilecek. Hac için ilk defa kayıt yaptıracak hacı adayları konaklama tercihlerini de kendileri belirleyecek.

Hac kayıtları yapmak isteyen vatandaşlar, aşağıda yer alan linke tıklayarak T.C. kimlik numaralarını girmelidir. Bu işlemin ardından karşılarına,

“Sayın ………….., 2017 yılı Hac müracaatı için 28 Aralık 2016-06 Ocak 2017 tarihleri arasında Anlaşmalı bankalardan herhangi birisine 20 TL yatırmanız gerekmektedir. Anlaşmalı Bankalar: Albaraka, Halkbank, Kuveyt Türk, PTT Bank, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım” şeklinde bir uyarı çıkacak olan adaylar, bu işlemi tamamladıktan sonra kayıt işlemlerine devam edebilecek.

İNTERNET ÜZERİNDEN BAŞVURU İÇİN  hac.diyanet.gov.tr

ÜCRET NE KADAR OLACAK?

20 TL’lik ön kayıt ücretini belirtilen bankalara yatıracak olan adaylar kayıt paralarını yatırmalarının ardından “Oda tercihli konaklama” ve “Otel konaklama” türlerinden birini seçecek. Önceki yıllarda kayıt yaptıran adaylar başvurularını yenilediği takdirde kendilerinden ücret alınmayacak.

SON GÜN NE ZAMAN?

2017 yılında ilk kez kayıt yaptıracakların 28 Aralık- 6 Ocak tarihlerinde başvurularını tamamlamış olması gerekiyor. Önceki yıllarda kayıt yaptıran kişiler ise 9 Ocak ile 31 Ocak tarihleri arasında kayıtlarını yenilemek zorunda. Diyanet İşleri yaptığı uyarıda adayların yenileme işlemlerinin otomatik olmayacağını bu nedenle yenileme işlemlerinin bireysel olarak yapılması gerektiğini ifade etti. Yenileme işlemlerini yapmayan adaylar 2017 yılı kuralarına dahil edilmeyecek.

OTOMATİK YENİLEME OLMAYACAK

Önceki yıllarda Hac ibadeti için başvuru yapan adayların kayıtları yenil yılda otomatik olarak yenilenirken Diyanet bu yıl bahsi geçen uygulamanın gerçekleştirilmeyeceğini duyurdu.

Önceki yıllarda uygulanan “Normal ve Müstakil Odalı” konaklama türleri birleştirilerek, 2017 yılı haccında “Oda tercihli hac konaklama” türüne geçildi. Hac adaylarının elektronik ortamda (http://hac.diyanet.gov.tr) veya müftülüklere bizzat müracaat ederek “Oda tercihli hac konaklama” ve “Otel konaklama” türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yenileyecek. Kaydını yenilemeyenler ise 2017 yılı hac kurasına dâhil edilmeyecek.

İLETİŞİM BİLGİLERİ GÜNCELLENMELİ

Kura çekiminin ardından kutsal topraklara gitme hakkı kazanan kişiler sistemde kayıtlı bulunan iletişim bilgileri üzerinden kurumla iletişime geçecek. Bu nedenle iletişim bilgilerini güncellemeyen adayların sorumlulukları kendilerine ait olacak.

KAZANDIĞIMI NASIL ANLARIM?

Hac ibadeti için seçilen kişiler arasına giren adayların cep telefonlarına SMS şifresi gelecek. Bu şifre ile birlikte kuruma giden kişiler “Kesin kayıt yaptırabilir” belgesiyle birlikte diğer işlemleri başlatabilecek.

 

Hac ve Umre Organizasyonları Haber ve Bilgi Platformu Reklam ve İletişim: iletisim@hacveumre.org