Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bahreyn’den İran’a ‘hac’ uyarısı

08 Eylül 2016 Perşembe, 19:16
Rate this post

Bahreyn Dışişleri Bakanı, İran hac ibadetini siyasileştirmeye son vermesi ve Arap ülkelerinin iç işlerine karışmaması konusunda uyardı.

 

Arap Birliği 146. Dışişleri Bakanları Toplantısı’ndan sonra açıklama yapan Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed Al Halife, ‘İran hac ibadetini siyasileştirmeye acilen son vermeli.” dedi.

İRAN’A UYARI

Al Halife, Körfez ülkelerinin İran ile iyi komşuluk ilişkileri kurmak istediğine dikkati çekerek, “İran, Arap dünyasının iç işlerine müdahaleye ve hac ibadetini siyasileştirme çabalarına acilen son vermeli.” dedi.

İSRAİL’İN FİLİSTİN’DEKİ KURAL TANIMAZ TAVRI

Filistin meselesine de değinen Al Halife, Arap dışişleri bakanlarının, Filistin davasını ve İsrail’in uzlaşmaz tavrıyla mücadelenin gerekliliğini tartıştıklarını ifade ederek, İsrail’in Yahudi yerleşim birimleri faaliyetlerini durdurması için uluslararası baskının artırılmasını istedi.

TUNUS MESELESİ

Bu arada Al Halife, konuşmasının ardından Arap Birliği Dönem Başkanlığı görevini Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi’ye devretti.

Cihinavi de Libya dosyasının Tunus’un öncelikli meseleleri arasında yer aldığına işaret ederek, bu ülkedeki durumun, Libya Siyasi Anlaşması’nın aktif katılımını ve çabaların sürdürülmesini gerekli kıldığını vurguladı.

 

Haber7.com

Hac ve Umre Organizasyonları Haber ve Bilgi Platformu Reklam ve İletişim: iletisim@hacveumre.org